Február 4-én került sor a trencséni testvériskolánk meglátogatására. A Művészeti Szakközépiskola névadásának tíz éves évfordulója alkalmából az ott rendezett kiállításra meghívták iskolánkat is. A tagozatunkért felelős Adamik Jánosné igazgatóhelyettes asszony mellett két tanárunk, Csuba Anita öltözéktervező iparművész és az iparművészeti tagozat vezetője Novák Attila, valamint mi, egy textiles, Aradszki Boglárka és két grafikus szakos tanuló, Krizsánszki Imola és Vajna László végzősök képviseltük az iskolánkat és az iparművészeti képzést.
Hét órakor indultunk Békéscsabáról. Hosszú, majdnem nyolc órás autóút várt ránk. Az utazás során rengeteg szép helyen haladtunk át. Kis útvonaltévesztések és rengeteg nevetés után, megérkeztünk Trencsénbe az iskolához. Kedvesen fogadtak minket, majd ezután átmentünk a galériába, ahol a diákok és a tanárok munkái voltak kiállítva. Elegáns és színvonalas megnyitó résztvevői lehettünk, ahol beszédet mondott vendéglátó iskolánk igazgató asszonya, Maria Vilkovská és a galéria igazgatója is. Virtuóz zongora előadással és népzenével emelték a hangulatot. A megnyitó végeztével az egyik ottani tanárnő, aki tudott magyarul is, készségesen körbevezetett minket. Egyik ámulatból a másikba esve jártuk végig a galéria minden egyes termét, ahol az iskola összes szakának munkáiból láthattunk néhányat. Boginak személy szerint az ottani diákok munkái közül a ruhák tetszettek a legjobban. A kiállítás megnyitó végeztével elmentünk a szállásunkra. A trencséni vártól öt percre, egy gyönyörű panzióban voltunk elszállásolva, majd lesétáltunk a városba, ahol a sétálóutcában egy hangulatos étteremben megvendégeltek minket egy vacsorára.
Másnap reggeli után visszamentünk az iskolába. Átadtuk Vilkovská igazgató asszonynak és a művészeti képzés igazgató helyettesének Ivan Stefka tanár úrnak az ajándékokat, az iparművészeti tagozatunk divat- és stílustervező, és a grafikus szakot ábrázoló egy-egy képet, valamint az általuk is igen kedvelt híres csabai kolbászt.
A találkozásunk egyik legfontosabb része az a három évre szóló projekt előkészítése volt, aminek a végén Szlovákiában egy nemzetközi kiállításon vesznek részt iparművészeti tagozatunk diákjai is. (2011-ben és 2012-ben már történtek hasonló kiállítások mindkét iskola szervezésében.) Köszönettel tartozunk Somogyi Józsefnének a szakszerű tolmácsolásért.
Ezután kezdődött a "tárlatvezetés". Az iskolában csak művészeti képzés folyik, tizenegy szak, többek között grafikus (egyedi, sokszorosító, reklám), divat- és stílustervező, animáció, fotográfus, külső és belső téri formatervező szakokon. Végigjártuk valamennyi termet, benéztünk több szakmai órára is. Nagyon jól felszerelt, változatos és rengeteg lehetőséget nyújtó iskolának tartjuk, főként azért, mert teljes mértékben művészetközpontú. Lehetőségünk nyílt arra, hogy két magyar diáklánnyal beszélgethessünk az ottani tanításról, az iskoláról, tervekről. Ez mindhármunknak nagyon tetszett, mivel az ott tanuló diákok szemével is láthattuk a lehetőségeket.
Rengeteg új ötlettel és pozitív élményekkel búcsúztunk az iskolától és vendéglátóinktól. A hazafelé tartó út is kellemesen, jó hangulatban telt, megbeszéltük, hogy kinek mi tetszett a legjobban. Szívesen képviselnénk máskor is képzésünket!
A két iskola kapcsolatainak továbbfejlesztését támogatja a Békéscsabai Szakképzési Centrum, mint a Szegya fenntartója. Mint megtudtuk korábban erre nem volt lehetőség, most azonban számíthat az iskola az új fenntartó segítségére.