– KIFIR kód 0803
Nyomdaipari gépmester szakmairány, Nyomdaipari előkészítő szakmairány, Nyomtatványfeldolgozó szakmairány.
A nyomdaipari technikus (nyomdaipari gépmester, nyomdaipari előkészítő, nyomtatványfeldolgozó) munkájának célja, hogy nyomtatott termékeket állítson elő. Feladata a nyomdai munkafolyamat szervezése, felügyelete. A különböző technológiákkal nyomtatott termékek előállítása és feldolgozása, számítógépes kép- és szövegfeldolgozás.
- nyomdai gépi berendezéseket üzemeltet, felügyel, karbantart;
- ellenőrzi, felügyeli, a nyomdai tevékenység minden szakaszát az elektronikus formátumban lévő nyomtatásra váró anyagok nyomdába kerülésétől az elkészült és becsomagolt késztermékig;
- ellenőrzi és koordinálja ez egyes munkafázisokat, a termék minőséget, eltérés esetén beavatkozik;
- részt vesz a gyártásban, szervezi annak folyamatát és felügyeli annak gazdaságos lebonyolítását;
- karbantartja a nyomdában használatos berendezéseket, gépeket biztosítva ezzel a nyomdai munkafolyamatok zökkenőmentességét;
- a nyomdaipari gépmester kezeli a különböző nyomógépeket, kiválasztja a megfelelő nyomdaipari alap- és segédanyagokat a nyomtatáshoz;
- a nyomdaipari előkészítő számítógépes kép és szövegállományt a technológiának megfelelően előkészíti, nyomóformát készít;
- a nyomtatványfeldolgozó beállítja és kezeli a kötészeti, feldolgozó és csomagológépeket.
Ágazati alapképzés után választható szakmairányok
Minden nyomdatermék először a tervező fejében, majd a számítógépen születik meg.
A nyomdaipari előkészítő ismeri a kiadványok tervezésével kapcsolatos szabályokat (szövegek formázása, kiemelések, tördelés, színek használata, képek elhelyezése, hatáskeltők alkalmazása) és segítségükkel esztétikus és célszerű kiadványokat tervez.
Ez lehet szórólap, könyv, újság, plakát, doboz, zacskó, címke, dekorációs fólia, zászló, egyszóval bármi, amit utána kinyomtatnak.
A jó nyomat alapja a megfelelő tervezés. A nyomdaipari előkészítő ismeri az egyes nyomdatechnikák műszaki lehetőségeit, és úgy készíti elő a grafikai tervet, hogy az az adott gépen megvalósítható, kinyomtatható és feldolgozható legyen. Ennek érdekében állandó kapcsolatban van a nyomdai folyamat többi résztvevőjével.
Természetesen ha kell, digitális nyomdagépen maga is ki tudja nyomtatni a kiadványt.
Amennyiben az általa tervezett/előkészített kiadvány nyomóformáról lesz kinyomtatva, bizony a nyomóformát is el kell készíteni. A nyomdaipari előkészítő ehhez (is) ért,
kezeli a lemezlevilágító, klisékészítő berendezést.
Munkakörnyezete elsősorban csúcsteljesítményű számítógép(ek)ből, szkennerből, nyomtatókból, digitális nyomógép(ek)ből és a nyomóformakészítéshez szükséges berendezésekből áll.
A nyomdaipari gépmester kezei között válik a terv valósággá, ő az aki létrehozza a forma, a papír és a festék segítségével a nyomtatványt.
A gépmester átveszi a nyomóformát az előkészítéstől, és beemeli a nyomdagépbe. Ezután elvégzi a szükséges beállításokat, behelyezi a nyomathordozót az adagolóba, hogy elkészüljön az első olyan példány, amely már megfelelő minőségű. Ezután az Ő feladata, hogy minden egyes nyomat ugyanolyan minőségű legyen, ezért szemét mindig a gépen tartja. Munkáját modern, számítógép vezérlésű nyomdagépeken végzi, amelyek a rengeteg beállítási lehetőség mellett a minőségi nyomat készítését segítő lehetőségekkel is el vannak látva. Géptől és technológiától függően több ezer nyomatot tud óránként készíteni.
Ma már azonban nem csak a nyomóformáról való nyomtatáshoz kell értenie,
egy jó gépmester biztos ismeretekkel rendelkezik a digitális nyomdatechnikák
terén is. A Tudásközpontban az ofszetnyomtatás és a flexográfia mellett lézeres és ink-jet digitális nyomdagépek is találhatóak, így széles látókörű, felkészült szakemberek léphetnek ki a munkaerőpiacra.
A nyomdagépről lejövő ívek, tekercsek végleges formájukat a nyomtatványfeldolgozók által nyerik el. Ők azok a széleskörű technikai tudással rendelkező szakemberek, akik a sík papírból könyvet, füzetet, tömböt, kártyát, dobozt, tasakot készítenek.
A nyomtatványfeldolgozó szakmairány érdekessége, hogy többféle berendezés kezelését, beállítását lehet megtanulni, miközben fény derül az anyagok tulajdonságaira és egymással való kölcsönhatásaikra is. A kézi könyvkötészet technikáinak elsajátítása pedig valódi kuriózumnak számít. Akinek jó a kézügyessége és szereti az alkotás élményét, ebben a szakmában biztosan örömét leli majd.
A nyomtatványfeldolgozás szerteágazó világából a Tudásközpont nagy területet tud lefedni. A jól felszerelt kézi könyvkötő műhelyben lehetőség van elsajátítani az alapokat és kiteljesíteni az alkotás élményét.
Emellett rendelkezünk tűző-, összehordó- és hajtogatógéppel, számítógépvezérelt, programozható vágógéppel, az egyik digitális nyomdagépünk in-line, azaz a nyomdagépbe épített fűző berendezéssel is ki van egészítve.
A legnagyobb újdonság azonban mindenképpen az a digitális nyomdagéppel összekapcsolt könyvkészítő berendezés, amely beállítás után beavatkozás nélkül végzi el a nyomtatás, ragasztás és körülvágás műveleteit. Így akár az is lehetséges, hogy bedugjuk a gépbe a Pen-drive-ot, a másik végén pedig kijön a kész könyv.