Tisztelt Szülők! Kedves Diákok!
A Nemzeti köznevelésről szóló törvény értelmében „az érettségi bizonyítvány kiadásának feltétele ötven óra közösségi szolgálat elvégzésének igazolása”. A közösségi szolgálat végzésének igazolását először a 2016. január 1-je után megkezdett érettségi vizsga esetében kell megkövetelni, tehát a 2012/13 tanévtől 9. évfolyamba lépő tanulóknak az elkövetkezendő években tanítási időn kívül összesen 50 órában kell anyagi érdektől független, szervezett keretek között folytatott, egyéni vagy csoportos, a közösség javát szolgáló tevékenységet végezni.
Ennek területei a következők lehetnek: egészségügyi, szociális és jótékonysági, oktatási, kulturális és közösségi, környezet- és természetvédelemi, katasztrófavédelmi tevékenység.
A közösségi szolgálat célja a diákok személyes és szociális kompetenciáinak fejlesztése, felelősségérzésük erősítése, csapatmunkára való felkészítésük. Emellett segíti a másság elfogadását, a tudatos tervezés-szervezés és önértékelés megvalósítását.
Fontosnak tartjuk, hogy a diákok időben – lehetőleg már 9. osztályban – elkezdjék a munkát.
Tanítási napon napi 2 óra, tanítási napon kívül napi 3 óra számolható el, 16 év fölött 4,5 óra (az utazás nem számít bele az elvégzett munkába).
A heti óraszám tanítási időben nem haladhatja meg a 6, tanítási időn kívül a heti 12 órát.
• a külső szervezetekkel az iskola együttműködési megállapodást köt,
• a tanuló a közösségi szolgálatról naplót vezet, amelyet a külső szervezet (ahol a tanuló a közösségi szolgálatot
teljesíti, ha van ilyen) és az osztályfőnök is aláír,
• a közösségi szolgálat elvégzéséről az iskola igazolást állít ki két példányban, amelyekből
egy a tanulónál és egy az intézményben marad,
• a közösségi szolgálat elvégzése a naplóban, a bizonyítványban és a törzslapon is rögzítésre kerül.
A közösségi szolgálat megszervezése elsősorban az iskola feladata, ezért minden tanévben felkínálunk választható lehetőségeket tanulóinak, de fogadó szervezetről a szülők is gondoskodhatnak, ez esetben is szükséges az együttműködési megállapodás megkötése. A külső szervezetekkel a kijelölt pedagógusok (általában az osztályfőnökök) tartják a kapcsolatot.
Az 50 óra több területen is elvégezhető, de figyelembe kell venni, hogy egy-egy területre elegendő idő jusson.
Miután a közösségi szolgálat tanórai keretek között nem, csak „szabadidőben” végezhető, és ilyen indokkal a diák nem menthető fel a másnapi számonkérések alól, célszerű a péntek délutánokat, hétvégéket, szüneteket igénybe venni erre a tevékenységre.
A közösségi szolgálattal kapcsolatos információk megtalálhatók a kozossegi.ofi.hu oldalon
igazgató